В рамките на проект „Съвместни услуги и инициативи за устойчива заетост и трудова мобилност в трансграничния регион на област Добрич и окръг Констанца“ (LABMOBILE), финансиран по Програмата за трансгранично сътрудничество INTERREG V-A Румъния – България, чрез Европейския фонд за регионално развитие,
от 20-ти до 22-ри юни 2018 г., в ДКИ „Двореца“ гр. Балчик се проведе работен семинар
„ПЪТНА КАРТА ЗА УСТОЙЧИВА ЗАЕТОСТ И МОБИЛНОСТ НА РАБОТНАТА СИЛА В ТРАНСГРАНИЧНИЯ РЕГИОН ДОБРИЧ-КОНСТАНЦА“,
Проектът се осъществява съвместно от сдружение с нестопанска цел „Европейски институт за културен туризъм „EВРИКА““, в партньорство с Университет „Овидий“ в Констанца, Търговско-промишлена палата – Добрич и „Институт за развитие на туризма и приложна икономика“ Констанца.
Основна цел: да се засили интеграцията на пазара на труда в трансграничния регион Добрич-Констанца чрез създаване на устойчиви условия за трудова мобилност, увеличаване на заетостта на целевите групи и стимулиране на предприемачеството чрез използване на съществуващите местни ресурси.
Лекторите на семинара представиха резултатите от проучванията в България и Румъния и изготвената пътна карта за устойчива заетост и мобилност на работната сила в целевия трансграничен регион.
Участниците – общо около 50 дискутираха идентифицираните възможности за заетост и трудова мобилност, както и общи и специфични проблеми и потребности на пазара на труда.
Някои от препоръките за създаване на устойчива заетост и мобилност на работната сила на територията на трансграничния регион Добрич – Констанца са:
Да се създаде специална Пилотна програма за обмен на работници за трансграничния район за икономическите дейности, които са търсени единия регион, а в другия има „излишък“ на подготвени кадри;
Да се търсят възможности за синхронизиране на програмите за обучение за придобиване на професионална квалификация;
Да се организира постоянен междуселищен транспорт, който да се използва от работниците и служителите, наети във фирми от двете страни на границата за придвижване от местоживеенето си до работното си място и обратно;
Да се насърчава по-активното изучаване на румънски за българи и български за румънци;
Да се организират и провеждат периодично съвместни културни събития, с цел опознаване на съседите. По този начин опознаването ще се случи по естествен път и създадените лични контакти лесно могат да прерастват в професионални.
Заинтересованите могат да получат по-подробна информация в
ТПП-Добрич – гр. Добрич, ул. „България“ 3 офис 102