С оглед стимулиране и гарантиране на свободното движение на гражданите на държавите-членки, както е предвидено с първичните източници на правото на ЕС, са създадени регламенти за координация на системите за социална сигурност на държавите-членки на ЕС, като от 01.10.2010г. се прилагат нови регламенти.
Когато лицето започне работа в друга държава членка, то ще има право на равно третиране (основен принцип на координационната схема) независимо от неговата националност. Европейската координация на системите за социална сигурност гарантира правото му да се ползва еднакво от всички социално-осигурителни права в страната (отпуск по болест и майчинство, обезщетения за безработица и семейни помощи, помощи при трудови злополуки и професионални заболявания, пенсии при инвалидност и за прослужени години). Когато започне работа по трудов договор или като самонаето лице и плаща всички изисквани по националното законодателство вноски в социалноосигурителната система, освен че ще ползва всички социалноосигурителни услуги в тази държава-членка, този осигурителен стаж ще се добави към общия му осигурителен стаж, т.е към стажа му в България. Това означава, че при пенсионирането му, то ще получава полагащата му се пенсия от държавите , в които е работил.Друг принцип на схемата за координация е, че то е обект на законодателството само на една страна- то ще бъде осигурявано в страната , в която работи.За обмен на информация при координирането на социалното осигуряване, между институциите на държавите- членки се използва от стандартизирани формуляри.
Институция/институции, релевантна/и по отношение на запитването са:
1) Национален осигурителен институт /НОИ/: http://noi.bg
Връзки към нормативната уредба, свързани с отговора на въпроса:
1) Регламент (EO) № 883/2004 на Eвропейския парламент и на съвета: https://goo.gl/A9u8Nn
2) Регламент (ЕО) № 987/2009 на Eвропейския парламент и на съвета за установяване процедурата за прилагане на Регламент (ЕО) № 883/2004 за координация на системите за социална сигурност: https://goo.gl/qYM8Ai